Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Õisu Põrguoru allikadVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaÕisu maastikukaitseala (KLO1000223)
NimiÕisu Põrguoru allikad
AsukohakirjeldusViljandi maakond, Halliste vald, Õisu. Alevikust Sultsi teed mööda kuni Vidva j. sillani, mille juures on silt "Õisu Põrguoru". Sealt läheb jalgrada paremale, mille ääres on I ja II allikas (maanteest kuni 100 m). III allikas asub ca 1 km ida pool paljandis: Õisu alevikus silt "Õisu ürgoru maastikukaitseala 0,5 km", mille juurest läheb tee itta. Seda mööda ca 1 km kuni elektriliini käänukohani (2 jalaga post), millest otse põhja poole minnes ongi Vidva oja ääres paljand allikatega. Raskesti leitav.
KaitseÜkski allikatest ei ole looduskaitse all ja väikese vooluhulga ning tavapärase väljumisvormi tõttu nad erilist tähendust ei oma. Ilmselt on neid orus rohkemgi. Jäädes Õisu ürgoru maastikukaitseala piiresse, ei ohusta neid ka miski, mistõttu erimeetmeid ei vaja.
KirjandusViljandimaa. 1939. Koguteos: Eesti VII. Tartu, 318 lk.
Joost, R. 1973. Viljandi rajoon. Siin- ja sealpool maanteed. Tallinn. Eesti Raamat, lk. 60.
Niilus, L. 1982. Õisu. Tallinn, 48 lk.
Heinsalu, Ü. 1987. Eesti NSV koopad. Tallinn. Valgus, lk. 105-107.
IseloomustusÕisu Põrguorg asub sügavas Vidva jõe orus 1 km Õisu - Sultsi mnt.-st ülesvoolu. 1970.-ndatel aastatel oli 20 m pikkuses ja 7 m kõrguses oru vasakpoolses nõlvas asuvas paljandis 3 m kõrgusel jõe pinnast 2 avaga tunnelilaadne koobas. Selle koopa pikkus oli 5,5 m, laius ja kõrgus 1 m. Allikas (0,1 l/s) avanes koopakesest kõrgusega 0,3; laiusega 0,8 ja pikkusega 3 m. Koopad hävisid allikate ja jõe uuristuse tagajärjel. Säilinud on paljand jõe vasakul kaldal, kus avanevad keskdevoni Aruküla lademe liivakivid.
1997. a. leiti I allikas 30 m kaugusel maanteest oru vasakul kaldal. Allikale on ehitatud rakked, vesi voolab kivide vahelt 0,2 l/s. Ilmselt kasutatakse veevarustuses.
100 m kaugusel maanteest on II allikas. Langeallika vooluhulk on 2 l/s ja ta avaneb jõevee tasemest 30 cm kõrgemal. Ü. Heinsalu andmeil (1987) oli paljandi ja maantee vahel mitu koopakest, millest voolasid allikad.
III allikakoha moodustavad kaks väiksemat allikat, mis voolavad välja liivakivi paljandi jalami nurkadest. Paljandi kõrgus on ca 5 m. (8 m; Ü. Heinsalu, 1987) ja allikad avanevad selle jalamil 0,5 m kõrgusel jõest. Mõlema allika vooluhulk kokku 1 l/s, vesi rauarikas.
Õisu koopaid on kasutatud sõdade ajal pelgupaigana, kust läks salakäik Õisu mõisa hoonete alla. Põrguorgu on peetud ka Vanapagana elupaigaks.
KoostanudH. Kink
E. Andresmaa
A. Marandi
SeisundRahuldav, kohati halb.
Korrastamist vajab maantee ja paljandi vaheline ürgoru lõik ja pargist viiv juurdepääsu tee.
TähtsusTeaduslik: iseloomulik allikaala, seondub allikalubja lasunditega. pindalaline väljakiildumine; maastikuline, õppeotstarbeline, turistlik.
UuritusE. Andresmaa ja A. Marandi - ülevaatus 5. aug. 1997.a.
LoodusobjektAllikas
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Mulgi vald, Kalvre küla
Viljandi maakond, Mulgi vald, Õisu alevik