Liikide andmete kuvamine

Liik: Pulmonaria angustifolia (sinine kopsurohi)Väljad: peida ,kuva
TüüpKaitsealune liik
Nimi ladina kPulmonaria angustifolia
Nimi eesti ksinine kopsurohi
Nimi inglise knarrow-leaved lungwort
RühmKatteseemnetaimed
KaitsekategooriaI kategooria
KirjeldusSinine kopsurohi kuulub süstemaatiliselt kareleheliste (Boraginaceae) sugukonda. Kopsurohtude taksonoomia on suhteliselt ebaselge. Taimed on tunnuste poolest väga varieeruvad ning süstemaatikud on eri aegadel kirjeldanud hulgaliselt liike, alamliike ja vorme. Tänapäeval ollakse seisukohal, et kopsurohtude perekonda kuulub kümmekond liiki (Kalamees 2008).
Kopsurohud on oma teadusliku nimetuse (Pulmonaria) saanud hariliku kopsurohu (Pulmonaria obscura) munajassüdajate lehtede järgi, mis meenutavad kujult inimese kopse. Mitmes Euroopa keeles kutsutakse kopsurohtusid sama eeskuju järgi (nt. ingl. lungwort, sks. Lungenkraut). Slaavi keeles on aga lähtutud sellest, et kopsurohud on väga head meetaimed (nt. vene медуница, poola miodunka). Mesililleks on kopsurohtu rahvapäraselt kutsutud ka Eestis (Kalamees 2008).
Sinine kopsurohi eelistab kasvada kuivadel valgusküllastel lõunapoole avatud soojematel nõlvadel või metsaservades ning harvem hõredates leht- ja segametsades.
Sinine kopsurohi on 20-30 cm kõrgune karekarvaste varte ja lehtedega mitmeaastane rohttaim. Varred on püstised, harali või lamava kasvuviisiga (Viljasoo 1969, Kukk 1999). Juurmised lehed, mis võivad kasvada kuni 30 cm pikaks ja umbes 4-5 cm laiaks, hakkavad arenema alles õitsemisaja lõpupoole. Lehed on terveservalised, pikliksüstjad ja alusel ahenenud tiivuliseks rootsuks. Varrelehed on lühemad ja kitsamad ning alusel pooleldi ümber varre (Kalamees 2008).
Taim õitseb varakevadel aprilli lõpus ja mais (Viljasoo 1969). Lehterja krooniga õied paiknevad mitmekümne kaupa ebasarikas karvase ja lehistunud varre tipus. Puhkedes on õied karmiinpunased, hiljem omandavad need särava taevasinise värvuse (Kalamees 2008).
Liigi ohustatuse hinnang3. Väljasuremisohus (19.10.2017)
Ohutegurite kirjeldusväikestest poulatsioonidest tingitud inbriiding, võsastumine, rohustumine, liigne ja liiga vähene metsaraie, arendustegevus,
Liigi tegevuskavaSinise kopsurohu (Pulmonaria angustifolia) kaitse tegevuskava
Sinise_kopsurohu_KTK_uuendamine
Sinise kopsurohu (Pulmonaria angustifolia) kaitse tegevuskava
Sinise_kopsurohu_KTK_Iti
Pildid: peida ,kuva
© Sinine kopsurohi, autor: Aat Sarv, 05.05.2022
Seosed: peida ,kuva
Kaitsealused alad, kus on kaitse eesmärgiksKülaaseme sinise kopsurohu püsielupaik (KLO3001865)
Kavandu sinise kopsurohu püsielupaik (KLO3001866)
Keeri-Karijärve looduskaitseala (KLO1000285)
Pulli sinise kopsurohu püsielupaik (KLO3002028)